אבן בזלת

אבן בזלת

בזלת היא סלע הנוצר מהתקררות של לבה הפורצת ממעמקי האדמה, והיא אחד הסלעים הקשים ביותר הקיימים עלי אדמות. בארץ נפוצה אבן בזלת ברמת הגולן, בכרמל ובמזרח הגליל, וכן במכתש רמון. בנוסף לשימוש בבזלת בכבישים ובבניה עצמה (למשל במבנים ישנים בגליל), נפוץ כיום השימוש באבן בזלת לחיפוי קירות פנימיים וחיצוניים ולריצוף.

אבן בזלת היא חומר דומיננטי מאוד מבחינה עיצובית, בשל צבעה הכהה והטקסטורה המחוספסת שלה, הנובעת מן הקושי הרב של עיבודה. אבני בזלת גדולות יוצרות רושם כבד ורציני ולכן נעשה בהן שימוש רב באנדרטאות, כמו למשל באנדרטה לזכר יצחק רבין ז"ל בתל אביב. תכונה זו של הבזלת מחייבת את שילובה במבנים בצורה זהירה ומדוייקת.

חיפוי קירות חיצוניים באמצעות אבן בזלת צריך לקחת בחשבון את כובד האבן. משטחים גדולים של בזלת צריכים להיות מודבקים היטב כך שלא יפלו בעקבות פגעי מזג האוויר והזמן. חשוב להכין את המשטח כך שלא יהיו עליו שום שאריות של חומר שעשוי לפגום בהדבקה, ולמנוע חדירה של חומרים ונוזלים למרווחים.

שימוש באבן בזלת בתוך מבנים נעשה בדרך כלל בצורה ממוקדת, למשל בחיפוי של מספר עמודים בתוך הבית על ידי אבן בזלת והשארת שאר העמודים צבועים ללא חיפוי. כאשר רוצים לחפות אזורים גדולים יותר כדאי לשלב את אבן הבזלת עם סוגי אבן בהירים יותר כמו אבן גיר, כך שלא תיווצר אווירה חשוכה מדי.

אבן בזלת יכולה לשמש גם לריצוף, ואז צבעה האפור כהה יוצר אווירה אלגנטית וייחודית. ריצוף כזה יכול להשתלב עם עיצוב נקי וקירות לבנים, למשל בסלון של דירה יוקרתית ומרווחת. בנוסף, ניתן להשתמש באבן בזלת גם בריצוף משטחים מחוץ לבית או בשבילים המובילים משער החצר אל הבית.